Алкоголізм та психологія людини

Зловживання алкоголем планомірно знищує людину як фізично, а й психічно. Близькі люди можуть спостерігати, як спиртні напої перетворюють успішну і життєрадісну людину, яка любить свою роботу, другу половинку, друзів та хобі, на інертного індивіда, якого в житті не цікавить нічого, крім пошуку нової дози алкоголю.

психічні розлдаи при алкоголізмі

Характерні риси психічного стану алкоголіка

Алкоголізм призводить до формування в людини наступних особистісних характеристик:

  • заперечення хвороби — алкоголік ніколи не вважатиме себе залежним і самостійно не зробить кроків до лікування захворювання без сторонньої мотивації;
  • егоїзм — залежна людина вважає, що родичі та друзі не розуміють її проблем, всіляко намагається дистанціюватися від них і знайти втіху в компанії товаришів по чарці;
  • відсутність логіки — поведінка алкоголіка не піддається закономірностям, адже сьогодні він може бути готовим до лікування, а вже завтра — піти у запій;
  • байдужість до навколишнього світу — алкоголік втрачає інтерес до сім’ї, роботи, друзів, зосереджується лише на вживанні спиртного.

Причини розвитку алкоголізму

Не можна назвати одну конкретну причину, вплив якої перетворює здорову людину на алкоголіка. Хвороба стає результатом комплексного впливу наступних негативних факторів:

  1. Втеча від реальності — вживання алкоголю стимулює вироблення гормону радості дофаміну, тому людина в стані алкогольного сп’яніння перебуває в ейфорії, тимчасово уникає проблем, які мають місце в реальному житті (але це оманливий стан).
  2. Отримання черепно-мозкових травм — пошкодження мозку можуть спричинити зловживання алкоголем.
  3. Спадковість — існує висока ймовірність, що в сім’ї алкоголіків дитина виросте також із згубною пристрастю, адже вона прийматиме моделі поведінки батьків і вважатиме їх нормою.
  4. Соціальний вплив — виробники спиртних напоїв всіляко рекламують свою продукцію, як доступний спосіб отримання радості.

Потрібно врахувати, що алкоголізм буває чоловічим та жіночим, і залежно від статі провокувати формування залежності можуть різні фактори. У чоловіків у більшості ситуацій алкоголізм обумовлений стресами на тяжкій роботі, фінансовими проблемами, сором’язливістю, складнощами в сім’ї.

Чоловіків лише фізіологічно можна назвати сильною статтю, але психологічно вони податливі до труднощів і не завжди з ними справляються. Коли чоловік не може забезпечити себе та свою сім’ю, стикається з критикою, нереалізацією в особистому житті та іншими проблемами, він може знайти вихід на дні пляшки. Розслаблення після роботи з пляшкою пива поступово стає нормою і перетікає в регулярне пияцтво з друзями, формуванню залежності.

Особливості жіночого алкоголізму

Враховуючи жіночий характер, природа алкоголізму у представниць прекрасної статі буде іншою, ніж у чоловіків. Алкогольну залежність у них можуть спровокувати такі фактори:

  • зрада коханої людини, труднощі з побудовою стосунків чи розлучення;
  • низька самооцінка, коли жінка вважає себе негарною та нікому не потрібною;
  • гормональний дисбаланс, що особливо характерний після пологів, перед настанням клімаксу;
  • попадання у погану компанію, де розпивання спиртних напоїв вважається нормою;
  • нереалізованість в особистому житті чи кар’єрі, що призводить до депресії.

Жінки рідше страждають від алкогольної залежності, але все ж таки жіночий алкоголізм існує. Причому жінки можуть спиватися благородно — вживаючи вино чи шампанське замість горілки. Але алкоголь є алкоголь, будь-який напій із вмістом етанолу призводить до залежності при зловживанні.

Особливості дитячого алкоголізму

На жаль, проблема алкоголізму молодшає і дедалі частіше залежність розвивається у людей у ​​неповнолітньому віці. Часто рано починають випивати діти, які опиняються без нагляду батьків або зростають у компанії алкоголіків. Хоча й у нормальній повноцінній сім’ї надмірна опіка з боку батьків може підштовхнути дитину до вживання спиртних напоїв.

Дитина не здатна оцінити шкоду алкоголю і дуже швидко спивається. Тому батькам необхідно своєчасно виявити проблему, а якщо самі батьки страждають на алкоголізм, потрібно якнайшвидше звернутися до відповідних служб опіки.

Наслідки впливу алкоголю на психіку

Вживання алкоголю призводить до оманливого почуття ейфорії. Після прийому кількох чарок міцного напою людина стає веселою, життєрадісною і забуває про проблеми. Однак алкогольне сп’яніння проходить, воно змінюється похміллям та поверненням у сувору реальність. У такій ситуації людина може прагнути знову відчути цю ейфорію і знову потягтися до пляшки.

Систематичне вживання спиртних напоїв призводить до формування так званого алкогольного автоматизму. Психіка залежної людини змінюється — її не цікавить пізнання нового, побудова стосунків чи кар’єрне зростання, адже вони не дають їй такої ейфорії, як алкоголь.

Поведінка хронічного алкоголіка зводиться до банальної низки дій — пошук алкоголю, вживання, похмілля і повторний пошук. Згодом залежна людина стає забудькуватою, погіршується її короткочасна пам’ять. Етанол призводить до руйнування нейронів, тому алкоголіку складно сформулювати думки, він не може нормально взаємодіяти людьми.

Головний мозок під впливом алкоголю систематично руйнується, що призводить до деградації особистості. У такому становищі залежна людина не здатна справлятися з поставленими завданнями на роботі, забезпеченням сім’ї, тому звільнення та розставання з другою половинкою можуть стати логічним результатом залежності.

Психічний вплив алкоголю на останніх стадіях хвороби

Якщо ранній стадії алкоголізму деградація особистості ще несуттєва, то хронічна залежність від алкоголю може призвести до енцефалопатії. Це захворювання обумовлено кисневим голодуванням клітин головного мозку, порушенням мозкового кровообігу, що призводить до появи некротичних ділянок.

Руйнування клітин мозку зачіпає розумові процеси, пам’ять, швидкість думки, логіку. Також змінюється поведінка людини — традиційно стриманий індивід у стані алкогольного сп’яніння може ставати буйним та неконтрольованим. Він несе загрозу для оточуючих людей, адже може вчиняти злочинні дії.

Складнощів додає той факт, що зруйновані нейрони не відновлюються. Тому потрібно діяти якнайшвидше, поки залежну людину ще можна врятувати. Чим довше відтягувати зі зверненням до реабілітаційної клініки, тим швидше прогресує руйнація головного мозку та особистості.

Обсяг головного мозку та сірої речовини алкоголіка істотно знижуються — мозок ніби зморщується, а залежна людина втрачає здатність до якихось адекватних міркувань. Тому на пізніх стадіях алкоголізму він може фактично перетворитися на «овоч», який не сприймає навколишню реальність.

допомога алкоголіку як допомогти

Як допомогти близькій людині позбутися алкоголізму

Ви повинні розуміти очевидні наслідки алкогольної залежності для людини та її нездатність самостійно впоратися з проблемою. Як тільки ви помічаєте, що людина поводиться не так, як завжди, стає дратівливою і все частіше знаходить втіху в пляшці, відразу звертайтеся за допомогою.

Чим раніше ви мотивуєте людину пройти реабілітацію, тим швидше і легше можна буде позбутися залежності та повернутися до повноцінного життя. При формуванні алкоголізму ніяке самолікування не допоможе. Не намагайтеся допомогти людині будь-якими відварами чи медикаментами — це лише посилить ситуацію.

Якщо ви хочете отримати лікування алкогольної залежності з розробкою детальної індивідуальної стратегії, звертайтеся за допомогою до професіонала своєї справи — лікаря-нарколога Ірини Гапіної. За багато років професійної діяльності вона допомогла сотням людей повернутися до повноцінного життя без алкоголю у нар

Гапіна Ірина Олександрівна

Лікування алкоголізму, наркоманії, ігроманії,
психічних розладів.

Українa м. Черкаси, вул. Небесної Сотні, 31, приватна клініка

Тел:.. +38 (093)148-62-26
Тел:.. +38 (098)225-05-78
Viber: +38 (098)225-05-78
Whatsapp: +38 (098)225-05-78

Заповніть форму

і ми зв'яжемося з вами найближчим часом
Натискаючи кнопку, ви погоджуєтесь з умовами використання та підтверджуєте свою згоду на обробку персональних даних.
До скорого!
Ууупс! Щось пішло не так. Оновіть сторінку.
Закрити