Психологічні причини алкоголізму: депресія, тривожність та небезпека минулого

Алкоголізм — це хронічна хвороба, яка характеризується прогресуючим перебігом. Захворювання має комплексний вплив на організм, згубно впливаючі як на фізіологічний, так і психологічний стан людини. Тому необхідно якомога раніше розпочати лікування зусиллями кваліфікованих фахівців.

які причини алкоголізму

Головні психологічні фактори алкоголізму

Можна виділити такі психологічні чинники неконтрольованого надмірного вживання алкоголю:

  • депресивний розлад — погіршення психологічного стану, який пов’язаний з пригніченістю, для усунення цих факторів людина знову вживає алкоголь (у стані алкогольного сп’яніння вона відчуває ілюзорну радість);
  • тривожний розлад — залежна людина може стикатися з тривожністю, коли припиняється ефект від вживання спиртних напоїв (це провокує його на вживання нової дози алкоголю, що дозволяє лише тимчасово позбутися тривожності);
  • страх минулого — алкоголік часто зі страхом згадує минулі проблеми, що викликає у нього пригнічений стан (тому для залежної людини алкоголь стає способом забути минулі травми).

Варто розуміти, що насправді чергова доза алкоголю дозволяє лише тимчасово усунути депресію, тривожність і страх минулого. Стан афекту зникає, і людина знову має проблеми, які знову і знову намагається вирішити за допомогою спиртного. Так виникає замкнене коло залежності та розвивається хвороба.

Психологічні наслідки неконтрольованого вживання алкоголю

Багатогранність алкогольної залежності включає комплексний вплив на людський організм, у тому числі такі психологічні фактори:

  • емоційні проблеми — тривожність, самотність та занижена самооцінка, які людина намагається вирішити вживанням чергової дози алкоголю;
  • саморегуляція — виникнення почуття невпевненість у собі, яке людина намагається придушити спиртними напоями (у стані алкогольного сп’яніння для залежного «море по коліно»);
  • спадковість — психологічний вплив алкоголю на організм схильний до спадкової передачі з покоління до покоління;
  • соціальні складнощі — у залежної людини виникають складнощі у спілкуванні з близькими людьми, друзями, колегами по роботі, тому що її перестає щось цікавити, окрім пошуку нової дози алкоголю.

Таким чином, алкоголізм проявляється у вигляді нав’язливого та постійного бажання вживати алкоголь. Пацієнт упевнений у тому, що це дає йому полегшення, хоча насправді такий ефект має уявний та тимчасовий характер. Варто враховувати, що вплив алкоголю на психічний стан залежить від індивідуальних особливостей людини. Тому в окремих випадках залежність виявлятиметься по-різному.

агресія при алкоголізмі

Чинники, що впливають на розвиток алкоголізму

Через низку зовнішніх факторів підвищується ризик формування стійкого бажання вживати спиртні напої та розвивається алкоголізм:

  • підвищений рівень стресу і тривожності — алкоголь для людини стає способом уникнути проблем на роботі або в особистому житті;
  • низький рівень самооцінки — у стані алкогольного сп’яніння людина поводиться впевненіше та розкутіше;
  • складності міжособистісної комунікації — труднощі у спілкуванні з родичами та друзями;
  • генетична схильність — якщо в сімейній історії є випадки алкоголізму, це стає фактором ризику;
  • культурне та соціальне оточення — якщо людина зв’язується з поганою компанією, у неї може розвинутись пристрасть до алкоголю, щоб стати «своїм» у такій компанії.

Якщо людина не вміє справлятися з емоціями та проблемними ситуаціями у житті, вона може не знайти іншого виходу, крім забуття у стані алкогольного сп’яніння. Це погане рішення, оскільки вживання алкоголю не усуває наявні проблеми, а лише тимчасово відволікає залежну людину від реальності, маскує труднощі. Коли він знову повертається в реальний світ і стикається зі складнощами, виникає бажання випити знову і цикл повторюється.

Алкогольна залежність є захворюванням, якого людині важко позбутися самостійно. Вона не може адекватно оцінювати свій стан і не вважає, що має проблеми. У такій ситуації родичам важливо вчасно звернутись до реабілітаційної клініки, де пацієнтові зможуть допомогти кваліфіковані лікарі.

У Черкасах довгі роки допомагає алкоголікам повернутись до нормального життя психіатр-нарколог Гапіна Ірина Олександрівна. Звернення до неї — це можливість отримати повноцінне лікування та жити без потреби вживати алкоголю для вирішення проблем.

Гапіна Ірина Олександрівна

Лікування алкоголізму, наркоманії, ігроманії,
психічних розладів.

Українa м. Черкаси, вул. Небесної Сотні, 31, приватна клініка

Тел:.. +38 (093)148-62-26
Тел:.. +38 (098)225-05-78
Viber: +38 (098)225-05-78
Whatsapp: +38 (098)225-05-78

Заповніть форму

і ми зв'яжемося з вами найближчим часом
Натискаючи кнопку, ви погоджуєтесь з умовами використання та підтверджуєте свою згоду на обробку персональних даних.
До скорого!
Ууупс! Щось пішло не так. Оновіть сторінку.
Закрити