Психічні розлади та зміни поведінки, спричинені вживанням алкоголю

ВООЗ вважає алкоголізм хронічним захворюванням, яке характеризується компульсивним та неконтрольованим вживанням спиртного, незважаючи на негативні наслідки для фізичного, психологічного та соціального благополуччя людини. Пацієнти, які страждають від залежності, відчувають сильне психологічне та фізичне тяжіння до алкоголю та мають труднощі з контролем над його споживанням.

Небезпека алкоголізму полягає в наступному:

  • серйозний вплив на органи та системи людини;
  • руйнує психічне здоров’я: провокує депресію, тривожність, психози та когнітивні порушення, викликає зміни настрою та підвищує ризик розвитку психічних розладів;
  • тягне за собою соціальні проблеми: призводить до руйнування сімейних та соціальних відносин, а також до проблем у роботі чи навчанні, призводить до соціальної ізоляції, фінансових труднощів та юридичних проблем;
  • представляє загрозу для життя людини та несе небезпеку для оточуючих: алкоголь знижує реакцію, координацію рухів та психомоторні навички, що робить його вживання надзвичайно небезпечним.
розлади психічні алкоголік

Характерні ознаки алкоголізму

Відповідно до концепції комітету Національної ради з алкоголізму та лікарської залежності (NIAAA) та Американського товариства з наркології (ASAM), основними характеристиками алкоголізму прийнято вважати такі:

  1. Некероване споживання. Люди, які страждають від алкоголізму, не можуть себе контролювати, вони зазнають сильного тяжіння до спиртного і втрачають здатність обмежити або припинити його вживання, навіть якщо усвідомлюють усі негативні наслідки.
  2. Фізична залежність. При розвитку алкоголізму у людини формується фізична залежність, організм пристосовується до постійної присутності спиртного та потребує дедалі більшої дози для досягнення бажаного ефекту. При зниженні або припиненні його вживання виникають фізичні симптоми відміни, такі як тремтіння, пітливість, безсоння, тривожність та ін.
  3. Прогресуючий стан. Збільшення споживання алкоголю може призводити до прогресивного погіршення фізичного та психічного стану.
  4. Порушення мислення, зокрема заперечення. Людина не хоче визнавати, що вона має серйозну залежність і відмовляється від лікування.
  5. Пріоритет алкоголю. Спиртне стає пріоритетом у житті людини, займає центральне місце у думках, почуттях та поведінці, і пацієнт готовий віддавати перевагу вживанню алкоголю навіть за рахунок інших важливих сфер життя, таких як робота, сім’я та здоров’я.

Як бачите, під терміном «алкоголізм» слід розуміти тяжке хронічне захворювання, що базується на психічних, фізичних та психологічних розладах та потребує комплексного підходу до лікування, включаючи медичну допомогу, психологічну підтримку та соціальну реабілітацію.

Причини виникнення залежності та варіанти лікування

Лікування відрізнятиметься залежно від клінічних проявів залежності. Світові фахівці виділяють такі комбінації станів:

  1. Гостра алкогольна інтоксикація у вигляді простого алкогольного сп’яніння.
  2. Вживання спиртного із негативними наслідками.
  3. Хронічний алкоголізм.
  4. Виражений алкогольний психоз.
  5. Амнестичний синдром.
  6. Резидуальний стан та психотичний розлад із відставленим дебютом.

Алкоголізм — це багатофакторне захворювання, та її розвиток обумовлений поєднанням різних чинників. В основі лежать як генетичні, так і навколишні фактори, а також психологічні та соціокультурні елементи. Нижче поговоримо про деякі з них.

Генетична схильність

Дослідження показують, що генетичні чинники грають велику роль розвитку алкоголізму. Спадковість може впливати на здатність організму переробляти алкоголь та контролювати його споживання. У людей у ​​яких є родичі, що страждають від алкоголізму, ризик розвитку цього захворювання може бути вищим.

вилікувати алкоголіка агресія

Психологічні фактори

Деякі люди можуть звертатися до вживання алкоголю у спробі впоратися з емоційними чи психологічними проблемами, такими як стрес, депресія, тривожність чи низька самооцінка. Алкоголь тимчасово може створювати відчуття полегшення чи ейфорії, що призводить до формування звички та подальшого розвитку алкоголізму.

Соціокультурні фактори

Культурні норми та соціальне оточення також відіграють важливу роль у розвитку алкоголізму. Суспільство, де вживання спиртного вважається звичайною справою чи заохочується, може сприяти формуванню звички та споживанню алкоголю у великих кількостях. Також вплив маркетингових кампаній, низький рівень життя та доступність алкоголю можуть бути факторами ризику.

Фізіологічні фактори

Вживання алкоголю може викликати зміни у хімічному балансі мозку та впливати на функціонування нервової системи. Алкоголь стимулює виділення нейротрансмітерів, таких як дофамін, які пов’язуються з відчуттям задоволення та винагороди. Поступово організм адаптується до присутності алкоголю і потребує дедалі більшої дози для досягнення бажаного результату.

Важливо! З вживанням алкоголю пов’язано близько 30% всіх самогубств і 50-70% вбивств, а також безліч інцидентів і нещасних випадків.

залежність алкоголізм розлади фото

Чим загрожує «кінцева» стадія залежності

Значний відсоток людей, які страждають від алкоголізму, приходять до так званої «кінцевої» стадії, коли вони:

  • виявляються без дому та роботи;
  • вживають спиртне безперервно протягом усього дня і навіть уночі;
  • втрачають соціальну підтримку та засоби до існування;
  • отримують супутні соматичні та психічні хвороби.

На ранніх етапах алкоголізм подолати легше, оскільки люди, що п’ють, надмірно не визнають свою залежність і не погоджуються на лікування. Помітивши ранні симптоми алкоголізму, такі як зміни настрою: дратівливість, агресія чи депресія, загальне погіршення стану, розлади сну, шлункові та кишкові розлади, статеву дисфункцію, порушення пам’яті, м’язові судоми слід звернутися до фахівця.

Ефективне звільнення від залежності

У разі наявності у вас або у ваших родичів навіть натяку на перераховані вище симптоми, не чекайте розвитку симптоматики і плачевного кінця, який так чи інакше настане.

Звертайтесь за допомогою у клініку лікування алкоголізму у Черкасах. Ми допоможемо вам впоратися з алкогольною інтоксикацією, вийти із запою (у клініці чи вдома) та на певний термін відмовитись від вживання спиртного за допомогою кодування. Порівнявши принади тверезого життя і кошмар п’яного, ви матимете унікальну можливість зробити ваш тверезий усвідомлений вибір.

Гапіна Ірина Олександрівна

Лікування алкоголізму, наркоманії, ігроманії,
психічних розладів.

Українa м. Черкаси, вул. Небесної Сотні, 31, приватна клініка

Тел:.. +38 (093)148-62-26
Тел:.. +38 (098)225-05-78
Viber: +38 (098)225-05-78
Whatsapp: +38 (098)225-05-78

Заповніть форму

і ми зв'яжемося з вами найближчим часом
Натискаючи кнопку, ви погоджуєтесь з умовами використання та підтверджуєте свою згоду на обробку персональних даних.
До скорого!
Ууупс! Щось пішло не так. Оновіть сторінку.
Закрити