Однією з найефективніших методик лікування алкоголізму є детоксикація організму. Вона включає заходи націлені на виведення з організму токсичних компонентів алкоголю. За рахунок цього відновлюється нормальна робота організму та можна проводити подальші лікувальні дії.
Детоксикаційні заходи дозволяють нормалізувати роботу органів та систем, порушену алкогольними патогенами. Вони проводяться виключно професіоналами у спеціалізованих медичних центрах та є першим етапом реабілітаційної програми.
Які існують методики детоксикації
Детоксикація алкоголіків включає використання таких методів:
- прийом медикаментозних засобів — антидепресантів, протисудомних препаратів, бензодіазепінів (седативних) для усунення тривожності, нудоти, порушень сну та інших симптомів;
- інфузійна терапія — постановка крапельниць, за допомогою яких організм пацієнта внутрішньовенно вводять рідини для підтримки функціональності, нормалізації рівня електролітів, заповнення втрачених вітамінів і мікроелементів;
- нормалізація харчування — розробка для залежної людини дієти з достатньою кількістю вітамінів та мінералів у їжі, збалансованим раціоном;
- контроль споживання води — відновлення водно-сольового балансу, що порушується алкогольними токсинами;
- психологічна підтримка — важливо не тільки фізично, а й функціонально відновити алкоголіка, оскільки він може бути пригніченим, дратівливим, агресивним.
Детоксикація організму при алкоголізмі повинна мати комплексний характер, тобто включати і фізичні і психологічні заходи. Алкогольна залежність неминуче впливає на мозкову діяльність, порушує нормальні відносини людини з близькими, соціумом.
Тому критичне значення має індивідуальне спілкування із психотерапевтом чи психіатром. Воно допомагає усунути причини психоемоційних труднощів, усвідомити, що людина залежна від алкоголю, потребує кваліфікованої допомоги і не може справитися з цим станом самостійно.
Які переваги дає детоксикація
Детоксикаційні заходи мають позитивний ефект на організм залежної людини, адже забезпечують вирішення наступних завдань:
- мінімізація ускладнень, що виникають при регулярному надмірному вживанні алкоголю, зокрема руйнування клітин печінки (цирозу), запалення підшлункової залози (панкреатиту), серцевої недостатності;
- поліпшення самопочуття у фізичному та психологічному плані — усунення тривожності, порушень сну та пам’яті, депресії, що сприяє загальній нормалізації настрою пацієнта;
- безпека — очищення організму від токсинів знижує прояви абстинентного синдрому, мінімізує ризик ускладнень;
- зменшення фізіологічного потягу до алкоголю — поки в організмі людини знаходяться алкогольні токсини, має місце потяг до споживання спиртних напоїв.
Детоксикація є обов’язковою складовою лікувального плану при алкоголізмі. Поки з організму не будуть виведені токсичні компоненти, неможливо розпочати подальші терапевтичні заходи, у тому числі психологічну підтримку, індивідуальні сеанси, заняття в групах анонімних алкоголіків. Після грамотно проведеній детоксикації лікування буде набагато ефективнішим.
Секретом успішного очищення організму, ураженого алкогольними токсинами, є залучення до роботи кваліфікованого персоналу. Досвідчені медичні працівники знають, як правильно проводити інфузії, призначати препарати, щоб очищення та відновлення пройшло ефективно, швидко та безпечно.
Як налагодити індивідуальний підхід до детоксикації
Незважаючи на те, що алкогольна детоксикація включає комплекс стандартних послідовно виконуваних заходів, її перебіг буде різним для кожного пацієнта. При призначенні медикаментозних препаратів та інфузійних вливань необхідно обов’язково враховувати такі фактори, як період вживання алкоголю, кількість токсинів у крові, загальний стан здоров’я, вік, антропометричні дані.
Лише грамотний підхід з урахуванням індивідуальних особливостей особистості алкоголіка дозволяє досягти вираженого позитивного результату. Лікар-нарколог попередньо обов’язково вивчає медичну карту пацієнта, щоб встановити, які перенесені захворювання є в його анамнезі. Це важливо для встановлення факторів, що сприяють розвитку алкогольної залежності та її прогресу.
Опрацьована інформація дозволяє розробити індивідуальний лікувальний план. Він включає різні методики і підходи, про які вже розповідалося в попередніх пунктах цієї статті. Після розробки терапевтичного плану необхідно регулярно моніторити перебіг лікування. Дозволяється внесення змін, якщо ті чи інші заходи не дають необхідного ефекту (наприклад, можна замінити медикаментозні препарати).
Індивідуальний лікувальний план обов’язково включає допомогу родичів залежної людини, які можуть позитивно на неї вплинути. Якщо ви хочете отримати лікування алкогольної залежності з розробкою детальної стратегії детоксикації організму та інших заходів, звертайтеся за допомогою до професіонала своєї справи — лікаря-нарколога Ірини Гапіної. Вона вже багато років допомагає людям повернутися до повноцінного життя без алкоголю у наркологічній клініці у Черкасах.