Надмірне вживання алкоголю — це стан, при якому етанол має серйозний руйнівний вплив на організм з розвитком алкогольної залежності. Безпечна доза алкоголю встановлена на рівні не більше 21 одиниці (1 одиниця = 10 грам чистого етанолу) на тиждень для чоловіків та 11 одиниць для жінок.
Кількість допустимого вживання алкоголю варіюється в залежності від міцності напою. Наприклад, 1 одиниця вина становить 106 мл, пива — 244 мл, а міцних алкогольних напоїв 40 градусів — всього 32 мл. Варто враховувати, що вживання зазначеної тижневої норми має бути розподілене рівномірно, а не випиватися за один день.
Шкода надмірного вживання алкоголю
Вживання алкоголю зі шкідливими наслідками також є небезпечним для людини, як і алкогольна інтоксикація. Регулярне зловживання алкогольними напоями призводить до комбінованого пригнічення психіки, фізичного здоров’я, соціальних змін. На цьому фоні розвивається алкогольна залежність.
Фізіологічні симптоми зловживання пов’язані із соматичними розладами, такими як:
- порушення обмінних процесів;
- підвищення ризику травм;
- скупчення токсинів у печінці;
- пригнічення роботи мозку;
- проблеми з роботою шлунково-кишкового тракту — гастрит, виразкова хвороба шлунка, панкреатит та інше.
Найнебезпечнішим наслідком для організму є планомірне руйнування печінки з розвитком та прогресуванням цирозу, гепатиту та інших проблем. Також алкогольні токсини призводять до анемії (зменшення кількості еритроцитів та гемоглобіну в крові), м’язової атрофії, нестачі вітамінів. Через постійне пияцтво слабшає імунна система людини, тому вона частіше схильна до інфекційних захворювань, у тому числі туберкульозу.
Вплив на психіку людини
Особливо чутлива до надмірного вживання алкоголю нервова система людини. Хронічний прийом підвищених норм етанолу призводить до нестачі вітамінів групи В та тіаміну. Можна виділити такі неврологічні наслідки:
- синдром Верніке-Корсакова — форма розладу пам’яті;
- деменція — зменшення об’єму кори головного мозку;
- дегенеративні порушення роботи мозочка;
- порушення структури м’язової тканини;
- погіршення стану шкіри;
- регулярні розлади функціонування шлунка та кишечника.
Люди, що п’ють, часто можуть падати, втрачати свідомість і отримувати травми голови при цьому. Це може викликати як струс мозку, так і розвиток епілептичних нападів. Наслідком такої ситуації може стати смерть, якщо своєчасно не розпочати повноцінне лікування алкоголізму.
Особливо інтенсивно психічні порушення розвиваються в людей, у яких у анамнезі вже є психічні розлади. Надмірне вживання алкоголю лише посилює симптоматику шизофренії, обсесивно-компульсивних розладів, депресії, різних фобій. Часто люди з психічними проблемами вживанням алкоголю хочуть прибрати симптоми хвороб, але роблять ситуацію лише гіршою.
Соціальна шкода надмірного вживання алкоголю
Зловживання алкоголем призводить людину до проблем соціальної взаємодії, ускладнення відносин із сім’єю, друзями та іншим соціумом. Особистість алкоголіка змінюється, у гонитві за черговою дозою алкоголю він зневажливо ставиться до сімейних обов’язків, забуває про роботу, сім’ю, друзів та захоплення.
Прогресування стану призводить до того, що залежна людина все частіше проводить час поза сім’єю у компанії таких же алкоголіків. Виникають конфлікти, тому алкоголізм стає частою причиною розлучень і суїцидів, небезпечної поведінки із скоєнням тяжких злочинів.
Фізіологічний, психічний та соціальний вплив алкоголю на організм поступово зростає, а сам залежний не здатний адекватно сприйняти ситуацію та допомогти собі. Тому важливо своєчасно виявити проблему та звернутися за допомогою. У нашій наркологічній клініці у Черкасах кваліфікований лікар Ірина Гапіна готова допомогти будь-кому подолати залежність та повернутися до нормального життя.