Шизофренія – це група психічних захворювань із хронічним перебігом, за якого межа між уявою і реальністю розмивається, втрачається єдність між мисленням, емоціями тощо. Основними проявами захворювання є соціальна відгородженість, замкнутість, відчуженість. Крім того, у хворої людини найчастіше немає розуміння того, що вона захворіла, що й ускладнює процес лікування.
Залежно від типу перебігу хвороби шизофренія класифікується як:
- безперервна;
- періодична;
- нападоподібна
ЧОМУ Ж ВИНИКАЄ ШИЗОФРЕНІЯ? На те може бути кілька причин. Наприклад, спадковість. Якщо в людини один із батьків хворий на шизофренію, то ймовірність розвитку близько 12%, а якщо хворі і тато, і мама, то ймовірність зростає до 40%. Це науково доведено.
Також, однією з причин розвитку шизофренії може бути середовище, в якому зростала людина, включно з перенесеними в період внутрішньоутробного розвитку вірусними інфекціями, ускладненнями і травмами під час пологів. Або хвороби, перенесені в ранньому дитинстві.
Ще причиною захворювання може бути недостатнє дозрівання мозку, зокрема скроневої частки та медіальної частки головного мозку, на яке впливає генетична схильність і фактори навколишнього середовища.
Ці теорії не єдині. Також можна виділити біологічну теорію, сенсорну та психічну, які теж якоюсь мірою пояснюють розвиток цієї хвороби.
Головним чинником, що провокує гострий напад шизофренії, є зовнішній стрес. Як позитивний, так і негативний. Наприклад, смерть близької людини, розлучення, або ж народження дитини, підвищення по службі тощо.
СИМПТОМАТИКА. Симптоми, властиві шизофренії, діляться на позитивні та негативні. На початку хвороби людина перебуває в збудженому, піднесеному стані, який змінюється апатією, загальмованістю і відстороненістю.
Позитивні симптоми:
- скорочується контакт із реальністю, у пацієнта розмиваються межі між реальністю і власними відчуттями. Виявляються маячні стани і нав’язливі маячні ідеї;
- слухові та зорові галюцинації. Приміром, з’являються начебто його думки, вимовлені збоку, третьою особою;
- порушується мова і мислення. Слова можуть бути незв’язні, з раптовими переходами на інші теми;
- маячні розлади, які можуть виникнути як самі по собі, так і на тлі галюцинацій;
- також можливі безпричинний сміх або спалахи гніву.
Негативні симптоми:
- втрата мислити тверезо і висловлювати свої думки зв’язно і красиво. Найчастіше відповіді на запитання односкладові, а мова заплутана і мізерна.
- істотно сповільнюється мислення і рухи. Хворий може довгий час, іноді й місяцями, лежати, не виявляючи інтересу до того, що відбувається, апатія, млявість;
- пацієнт не здатний і не бажає піклуватися про себе, наприклад, не вживає їжу і не стежить за чистотою тощо.
Типи шизофренії
ШИЗОФРЕНІЯ ПАРАНОЇДНА
Найпоширеніший тип цієї хвороби. Вона призводить до особистісних змін, але вони незначні і пацієнт може продовжувати жити вдома сам. Що характерно для цього типу захворювання? Наявність нав’язливих думок і маячних ідей, наприклад, пацієнту може здаватися, що йому самому або його близьким хтось хоче або намагається завдати шкоди. Також можуть бути галюцинації різного роду: зорові, нюхові, слухові, тілесні відчуття, тощо.
ШИЗОФРЕНІЯ ГЕБЕФРЕНІЧНА
Найбільш несприятлива форма хвороби. Зазвичай починається в дитячому або підлітковому віці. Пацієнти проявляють неадекватні ситуації емоції, поводяться манірно, неорганізовано, можуть з’являтися галюцинації та марення, безпричинний бурхливий сміх і незв’язне мовлення. Також швидко розвиваються негативні симптоми. Ця форма хвороби передбачає необхідність стаціонарного лікування і постійного нагляду лікарів.
ШИЗОФРЕНІЯ КАТАТОНІЧНА
У пацієнтів, які мають цю форму хвороби, є істотні порушення не тільки психіки, а й моторики. Наприклад, пацієнти можуть бути перезбуджені та негативно ставитися до всього підряд і тут же цей стан може змінитися різкою підпорядкованістю та згодою. Також часто пацієнти мають стан, подібний до сну, і галюцинації, дуже яскраві та реалістичні.
ШИЗОФРЕНІЯ ХРОНІЧНА
Має затяжний перебіг і характерна тим, що негативні симптоми поступово наростають. В кінцевому підсумку призводить до інвалідності. Як правило, починається ця форма в дитинстві або юнацтві та протікає безперервно.
Діагностування
Для діагностики шизофренії проводять біологічні та психосоціальні дослідження. До психосоціальних досліджень можна віднести збір відомостей про умови життя, перенесені захворювання, історію розвитку хвороби, отримані від хворого або його близьких. Також проводиться оцінка навколишнього оточення і взаємовідносин у сім’ї, в колі близьких і друзів. Також проводяться біологічні дослідження, наприклад, аналізи, щоб виключити інші хвороби, які могли б вразити головний мозок і порушити його роботу.
Лікування
Доктор Гапіна Ірина лікар-психіатр вищої категорії займається лікуванням шизофренії та психічних розладів. На стадії загострення хворий потребує термінової допомоги, яку ми готові надати! Лікар проведе необхідні дослідження і призначить необхідні препарати в потрібних дозах. Заповніть форму-заявку на нашому сайті або зателефонуйте за номером внизу.