Патологічне сп’яніння — один із варіантів гострого психічного розладу, що проявляється алкогольною інтоксикацією та додатковими шкідливими факторами. Особлива реакція організму людини на алкоголь, названа ідіосинкразичною інтоксикацією, призводить до таких змін поведінки, як агресивні вчинки, не характерні для особи у спокійному стані. Причому для такої реакції достатня досить невелика доза алкоголю.
Ознаки патологічного сп’яніння
Свідченнями ідіосинкразічної інтоксикації стають такі прояви:
- порушення психіки — розвиваються при вживанні невеликих доз алкоголю, які для більшість людей не провокують небезпечні наслідки;
- агресивна поведінка, що виражається не тільки образами на адресу інших людей, а й спробами фізичного насильства (при цьому в нормальному стані людина не виявляє такої агресії та поводиться спокійно);
- алкогольне сп’яніння — настає вже за кілька хвилин після вживання дози алкогольного напою;
- відсутня інформація про порушення роботи головного мозку, функціональність нирок та інші розлади в анамнезі.
Часто патологічне сп’яніння розвивається і натомість перенесених у минулому черепно-мозкових травм, енцефалітів та інших мозкових порушень. Після нападу ідіосинкразічної інтоксикації людина різко впадає в глибокий сон, а після пробудження не пам’ятає, що робила у стані сп’яніння (або частково пам’ятає і дуже розмито).
Симптоми патологічної інтоксикації
Особливістю патологічної інтоксикації є той факт, що для настання небезпечних симптомів достатньо вживання такої дози алкоголю, яка для більшості людей є безпечною. Стан може бути спровокований комбінованим впливом негативних факторів — нестачі сну, перевтоми, інфекційних захворювань, пригніченості та іншого.
У разі виникнення ідіосинкразічної інтоксикації проявляються послідовні симптоми:
- різке збудження організму;
- поява схильності до здійснення дій насильницького характеру;
- настання термінального сну;
- пробудження з нерозумінням те, що відбувалося після вживання алкоголю.
Симптоматика патологічного сп’яніння також пов’язана з непередбачуваністю та протиправністю дій людини. Вона може робити несподівані вчинки, що несуть небезпеку як для неї самої, так і для оточуючих людей. Можливе виникнення судомного синдрому, галюцинацій, маячних розладів.
Отже, патологічну інтоксикацію алкоголем можна рахувати як не нормальну реакцію на незначне вживання алкогольних напоїв. Вона характеризується чергуванням агресивної фази, впадання в сон та амнезії. Подальший прийом алкоголю призводить до повторного виникнення цих симптомів.
Небезпека ідіосинкразічної інтоксикації
При частому повторенні нападів патологічної інтоксикації алкоголем у хворого розвиваються проблеми із сприйняттям навколишньої дійсності. З такими людьми складно і навіть небезпечно спілкуватися, оскільки в агресивній фазі вони можуть завдати собі та іншим людям каліцтва, сприймають навколишнє оточення як вороже до них.
Навіть одноразовий прояв ідіосинкразічної інтоксикації несе небезпеку для здоров’я людини, а багаторазовість призводить до формування алкогольної залежності, патогенного потягу до алкоголю та алкогольної деградації організму. Поступово алкоголь бере гору над особистістю людини, вона перестає контролювати свою поведінку.
Щоб цього не допустити родичам, друзям та близьким людям залежної людини, необхідно швидко розпізнати проблему і звернутися за допомогою до фахівців. Наша наркологічна клініка в Черкасах має у своєму розпорядженні все, що потрібно для лікування алкоголізму, у тому числі проблеми патологічної інтоксикації. Комплексна терапія спрямована не просто на усунення симптомів, а на повернення людини до повноцінного життя.