Серед небезпечних соціальних наслідків у хворих алкоголізмом зберігається високий ризик суїцидальних вчинків. Алкогольне сп’яніння відіграє значну роль у причинах, що призводять до суїцидальних дій. А ранній алкоголізм є частою причиною аутоагресії.
Під аутоагресією маються на увазі вчинки, спрямовані проти цілісності та самозбереження власної особистості. Виділяють такі форми аутоагресивної поведінки при алкоголізм:
- пов’язані з преморбідним статусом — “велика” депресія, розлад особистості антисоціального, пограничного, залежного спектру, комплекс неповноцінності;
- пов’язані з клінічною картиною алкоголізму — вторинна психопатизація, дисфоричність, психічна крихкість, психози, алкогольна епілепсія, тривожно – депресивний фон настрою в стані абстиненції, поєднання вживання з алкоголем інших психоактивних речовин (наркотики);
- пов’язані з життєвими обставинами — розлучення чи загроза розлучення, ситуація значної втрати, загроза слідства чи арешту, втрата роботи, неможливість повернення боргу тощо.
Завершені суїцидальні дії в осіб, які страждають алкоголізмом, частіше поєднуються з такими факторами, як соціально-професійна деградація,
неодноразові висловлювання про намір самогубства або повторні спроби.
Спроби самогубства при алкоголізмі мають свої відмінності в залежності від стану, в якому вони робляться: сп’яніння, похмілля, на фоні алкогольної деградації особистості, у структурі гострого та хронічного психотичних станів.
Так, просте алкогольне сп’яніння істотно ускладнює та посилює психогенні афективні реакції, при цьому спостерігається хвороблива актуалізація реальних психотравмуючих факторів, посилення емоційної нестійкості, імпульсивності. Але на цьому фоні, при прийнятті суїцидального рішення, алкоголь служить у ролі “пускового гачка”, посилюючи особистісну оцінку психотравмуючих обставин.
Провокатори аутоагресивних дій
Аутоагресивні дії в стані алкогольного сп’яніння зазвичай відбуваються без завчасної підготовки, а мотивами є, як правило, сімейні конфлікти. Імпульсивні реакції виникають у відповідь на незначні зауваження оточуючих і, як правило, протікають на фоні дисфоричного афекту з похмурою тугою або злобним невдоволенням. Зі способів самогубств переважають самопорізи та самоповішання. При цьому найбільший відсоток самогубств спостерігається серед осіб з алкогольною епілепсією і депресивним характером сп’яніння, тоді як для хворих у стані сп’яніння з рисами істеричності, частота суїцидів — незначна.
Суїцидальні спроби в стані похмілля найчастіше пов’язані з похмуро-дратівливим афектом, коли дії спровоковані як незначними психогенними травмами, так і в тих випадках, коли були відсутні конкретні приводи для таких дій. Суїцидальна поведінка в період утримання, в більшості випадків, формується у безпосередньому зв’язку з депресивною симптоматикою.
Ризики хронічного алкоголізму
При хронічному алкоголізмі підвищена суїцидальність пов’язана з низкою факторів, провідними з яких є:
- Особливості особистості, що формуються у процесі алкогольної залежності: афективна нестійкість, схильність до імпульсивних дій, психопатичні та астенічні прояви алкогольної деградації, соціальна невлаштованість хворих.
- Власне дія алкоголю, симптоматика хронічного алкоголізму і алкогольних психозів, характер сп’яніння.
Аутоагресивні дії при гострих алкогольних психозах (делірій, депресія, гострий алкогольний галюциноз) зазвичай провокуються змістом психотичних переживань — імперативним характером слухових галюцинацій, зоровими обманами, мареннями, переживаннями та пов’язаними з ними афектами тривоги та страху.
При хронічних алкогольних психозах суїциди спостерігаються набагато рідше, проте, внаслідок складності та різноманітності клінічних проявів цих станів, суїцидальні дії, що відбулися, часто проходять у незвичайний і жорстокий спосіб: вогнепальні та ножові поранення, ураження електричним струмом, падіння з висоти, отруєння. Аутоагресивні акти зазвичай відбуваються у нічний час, на піці психічного розладу.
Алкогольна деградація особистості є основною причиною розвитку демонстративно – шантажних аутоагресивних тенденцій. У цих випадках аутоагресивні дії мають переважно демонстративний характер, з метою викликати в оточуючих жалість та співчуття або служать метою матеріальних здирств.
У міру наростання ознак деградації мотивами спроб для самогубства є гіпертрофовані особисті образи.
За наявності проблеми залежно від психоактивних речовин (алкоголь, наркотики), своєчасне звернення до психіатра – нарколога нашої клініки в Черкассах — Гапіної Ірини Олександрівни, дозволить Вам зберегти Ваше фізичне та психічне здоров’я та знову наповнить Ваше життя змістом.